Κατερίνα Στεφανίδη

Η Κατερίνα Στεφανίδη αναδείχθηκε αθλήτρια της χρονιάς στην Ευρώπη έπειτα από τη σχετική ψηφοφορία που διεξήγαγε η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Στίβου. Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο, πρωταθλήτρια Κόσμου και Ευρώπης στο επί κοντώ, δήλωσε: «Μόνο η υποψηφιότητα και το γεγονός ότι έφτασα στο top3 της Ευρώπης για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια είναι πολύ σημαντικό για εμένα και τον προπονητή μου.

2ος Ημιμαραθώνιος Ωρωπού

Για δεύτερο συνεχόμενο έτος, η Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Ωρωπού και η Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης Δήμου Ωρωπού, διοργανώνουν  την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 τον «Ημιμαραθώνιο Ωρωπού – Oropos Seaside Race» υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «BE ACTIVE» ERASMUS+, του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και του Δήμου Ωρωπού.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη σεζόν του ανοικτού στίβου η Κατερίνα Στεφανίδη, η οποία μετά το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου στο επί κοντώ, αναδείχθηκε νικήτρια και στον 2ο τελικό της σειράς Diamond League της IAAF στις Βρυξέλλες.

Βούλα Παπαχρήστου

Την τρίτη θέση κατέλαβε η Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν, στον αγώνα της σειράς Diamond League, στο Ραμπάτ του Μαρόκου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερο άλμα στα 14.21μ., στη δεύτερη προσπάθειά της, ενώ είχε ακόμη τρία έγκυρα άλματα στα 14.18μ., 14.05μ. και 13.77μ..

Παντελής Αβραμίδης

Βουλγαρία 21-24/9/2017: Ο "γηραιότερος" αθλοσώστης και πρωταθλητής Ελλάδας, Παντελής Αβραμίδης, απέσπασε 3 μετάλλια στην παρθενική του εμφάνιση στο 27ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βετεράνων Στίβου, δίνοντας μήνυμα ζωής και ραντεβού στο 3ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ναυαγοσωστικής. (ο αθλητής ζει στο Δήμο Σαρωνικού)

Τη διάκριση που έλειπε από τη συλλογή της κατέκτησε η Κατερίνα Στεφανίδη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνο. Η πρωταθλήτριά μας πέρασε πάνω από τα 4,91 και αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια πετυχαίνοντας και πανελλήνιο ρεκόρ.

Σε μίτινγκ στην Πάντοβα της Ιταλίας έδωσε η Κατερίνα Στεφανίδη τον τελευταίο αγώνα της, πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Λονδίνου.