Ευρωλίγκα – Final 4: Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο 84-82

Φωτ. REUTERS/Thilo Schmuelgen.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 84-82 στον δεύτερο ημιτελικό της Ευρωλίγκα και θα κοντραριστεί την Κυριακή το βράδυ στον τελικό με την Ανατολού Εφές, για το τρόπαιο.

Ενα μεγάλο καλάθι του Κόρι Χίγκινς στα 0.5” για το τέλος, ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Λίγο νωρίτερα ο Κέβιν Πάντερ, είχε αστοχήσει για τους Ιταλούς, που στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην Μπαρτσελόνα που έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με +9 (51-42), δικαιολογώντας τον τίτλο του φαβορί.

Και οι δυο ομάδες είχαν καλά ποσοστά από την περιφέρεια, ενώ σττο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν οι άμυνες, με το συγκρότημα του Ετόρε Μεσίνα να κάνει ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 16-29/.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 51-42, 67-71, 84-82

Η νίκη των Καταλανών, επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Νικ Καλάθη ο οποίος στα 3:22’’ πριν τη λήξη του ματς, χτύπησε στον αστράγαλο και αποχώρησε από το παρκέ, υποβασταζόμενος. Η συμμετοχή του Έλληνα διεθνή γκαρντ στον τελικό, είναι εξαιρετικά αμφίβολη.