Προμηθέας Πάτρας – Λαύριο: 68-66. Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα

Προμηθέας Πάτρας - Λαύριο: 68-66

Μια νίκη από τους τελικούς της Basket League απέχει ο Προμηθέας Πάτρας αφού έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών, επικρατώντας το Σάββατο στην έδρα του επί του Λαυρίου με 68-66 .

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με ένα αντιαθλητικό φάουλ του Ντιαλό πάνω στον Κλάβελ στα 0.9’’ πριν το φινάλε. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό καθ΄όλη την διάρκεια του, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά στην πρώτη περίοδο και αποφασισμένο για το break, ωστόσο ο Προμηθέας στην δεύτερη, με καλές επιθετικές λύσεις και μπροστάρη τον εκπληκτικό Χάρη Γιαννόπουλο που πέτυχε 22 πόντους με 7/9 τρίποντα πήρε το προβάδισμα και άρχισε να χτίζει διαφορά. Παρ΄όλα αυτά το Λαύριο με ηγέτη τον Κάρτερ δεν άφησε τους Πατρινούς να ξεφύγουν στο σκορ στην τρίτη περίοδο.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, ο Ντιαλό και ενώ ο Κλαβέλ είχε την μπάλα στην κατοχή του, έκανε το αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον άσο του Προμηθέα και ο Κλαβέλ «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

Οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες την Δευτέρα (8 μ.μ.) στο Λαύριο, στο τρίτο ματς της σειράς των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-32, 49-52, 68-66.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς) : Αγκμπελέσε 10 (6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κλαβέν 5 (1/6 σουτ, 2/4 βολές), Λούντζης 11 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Αγραβάνης Δ. 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγραβάνης Γ., Φορντ 3 (1), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 22 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 29 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (4 ριμπάουντ), Ντιαλό 11 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντέιβις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 4, Κόζι, Σάβατζ, Περσίδης, Ανοσίκε 6.