Έκανε το πρώτο βήμα ανόδου ο Α.Ο. Παλλήνης κερδίζοντας τον Πήγασο 3-1. “Ες αύριον” τα δύσκολα με τη Νίκη Αιγινίου!

Σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του τελικού στόχου να μπει στα μεγάλα “σαλόνια” του βόλει, το νικηφόρο αποτέλεσμα του Αθλητικού Ομίλου Παλλήνης επί του Πήγασου Πολίχνης (Θεσσαλονίκης) στον πρώτο αγώνα του ειδικού τουρνουά ανόδου στην Α1 ανδρών, σήμερα, Παρασκευή 28 Απριλίου 2017.  Οι αθλητές του Μιχάλη Αλεξανδρόπουλου, με το ταλέντο τους, την εμπειρία τους και την ιδαίτερα καλή ψυχολογία τους από την προ ολίγων ημερών επιτυχία τους να καταλάβουν τη δεύτερη θέση του πρώτου τουρνουά ανόδου στο “Ζηρίνειο” Γυμναστήριο, κέρδισαν με 3-1 σετ τον αντίπαλό τους, πείθοντας με την εμφάνιση τους ότι αξίζουν να συμμετέχουν στο ρόστερ των ομάδων της μεγάλης κατηγορίας.

Η υπόθεση ανόδου για τον Α.Ο. Παλλήνης θα κριθεί από το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου. Πρόκειται για μια αναμέτρηση με χαρακτήρα “τελικού” δεδομένου ότι τη νίκη τη θέλουν όσο τίποτε και οι δύο ομάδες. Η μεν, Νίκη Αιγινίου για να αντισταθμίσει τη σημερινή ήττα της από τον Εθνικό Πειραιώς ώστε την Κυριακή, ευελπιστώντας στην επικράτηση του Εθνικού επί του Α.Ο. Παλλήνης να αντιμετωπίσει με άλλο “αέρα” τον Πήγασο Πολίχνης, η δε ομάδα της Παλλήνης, έχοντας στο ενεργητικό της δύο νίκες, να μπει στο αγωνιστικό παρκέ, το απόγευμα της Κυριακής, 30 Απριλίου, απελευθερωμένη από άγχος και πίεση.

Τον αυριανό αγώνα του Α.Ο. Παλλήνης αναμένεται να παρακολουθήσουν και αρκετοί οπαδοί του, οι οποίοι θα αξιοποιήσουν τη σαββιάτικη σχόλη για να υποστηρίξουν ηθικά την προσπάθεια της ομάδας.

Ακολουθεί περιεκτική περιγραφή των δύο αγώνων της πρώτης αγωνιστικής ημέρα του τουρνουά με στοιχεία και φωτογραφίες που ελήφθησαν από την –πολύ καλή-  ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Βόλει με την επισήμανση ότι η στατιστική κάλυψη των αγώνων, ανήκει στον στατιστικολόγο του Εθνικού, Γιώργο Κερκινέ.

ΑΟ Παλλήνης – Πήγασος Πολίχνης 3-1

Ο ΑΟ Παλλήνης μπήκε με το δεξί στο Ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α1 Ανδρών που διεξάγεται στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας, επικρατώντας με 3-1 του Πήγασου Πολίχνης. Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του τουρνουά, με εξαίρεση το β’ σετ έγινε πολύ μεγάλη μάχη με συνεχείς ανατροπές.

Στο πρώτο σετ ο Πήγασος μετά το 18-17 ξέφυγε 21-19, 23-20 και 24-21, αλλά η Παλλήνη με μπλοκ ισοφάρισε 24-24, έφτασε σε σετ μπολ (25-26 με πόντο από… άμυνα), ωστόσο με μπλοκ του Κομητούδη ο Πήγασος έκανε το 28-26.

Στο β’ η Παλλήνη αντέδρασε κι ισοφάρισε εύκολα, ενώ στο τρίτο 10-7 έγινε 10-11, για να αυξήσει τη διαφορά η Παλλήνη (13-16) φτάνοντας στο 17-20. Το 20-22 έγινε 23-22, αλλά το επόμενο σερί ήταν για την Παλλήνη που ισοφάρισε 23-23 και με άουτ επίθεση και μπλοκ πήρε το σετ.

Το δ’ σετ φάνηκε να κυλά εύκολα για την Παλλήνη όταν προηγήθηκε με 9-14 και 16-21, αλλά ο Πήγασος επέστρεψε, μείωσε σε 21-22 όμως έχασε την κόντρα επίθεση ισοφάρισης και στο 22-24 το χαμένο σερβίς του Αντύπα έδωσε τη νίκη στην Παλλήνη.

Η γνώμη των δύο πρπονητών

Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος: «Κρατάμε τη νίκη από το σημερινό παιχνίδι καθώς είχαμε πολύ άγχος, Αύριο έχουμε πολύ πιο δύσκολο ματς και πρέπει να μπορέσουμε να διαχειριστούμε την πίεση και να παίξουμε αυτό που μπορούμε».

Στέλιος Κουτουνίδης: «Αδικήσαμε τον εαυτό μας σήμερα. Είχαμε πολλά προβλήματα, καθώς έλλειπε ο άρρωστος Καπετανίδης κι οι Κομητούδης, Παπαπαναγιώτου έπαιξαν με πρόβλημα, αλλά μπορούσαμε να κερδίσουμε. Κι ειδικά στο τρίτο σετ όπου έγινε ένα σοβαρό διαιτητικό λάθος στο 23-23. Στο τέλος φεύγουμε πικραμένοι, αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια. Η Παλλήνη είναι μια καλή και μαχητική ομάδα, ωστόσο θεωρώ πως αν ήμασταν όπως στα Γιάννενα θα είχαμε κερδίσει».

Τα σετ: 28-26, 19-25, 23-25, 22-25

Πήγασος (Κουτουνίδης)

Παπαπαναγιώτου 16 (13/37 επ., 3 μπλοκ), Κομητούδης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Παράσογλου 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 31% άριστες), Γκούγκουρας 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ), Χρηστινίδης 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 22% άριστες), Κουκουμάκας 3 (0/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιάβρας-λ (67% υπ. – 67% άριστες) / Γκιούγκης –λ (75% υπ. – 42% άριστες), Ποχάνης, Αντύπας 12 (9/22 επ., 3 άσοι, 68% υπ. – 37% άριστες), Χρηστάκος, Φωτιάδης 2 (2/3 επ.), Καϊλής, Σταυρίδης.

Α.Ο. Παλλήνη (Αλεξανδρόπουλος)

Μήττας 13 (12/29 επ, 1 μπλοκ, 77% υπ – 54% άριστες), Μπιλλίρης 26 (20/41 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 72% υπ – 22% άριστες), Κουλοχέρης 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 9 (9/23 επ.), Αντωνάκης 4 (4/5 επ.), Ρούσης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπούρας –λ (76% υπ – 35% άριστες) / Χριστοφίδης 6 (6/9 επ.), Τσικάτος 9 (9/17 επ.).

Εθνικός ΟΦΠΦ – Νίκη Αιγινίου 3-1

Ο Εθνικός Πειραιά μετά από ένα καταπληκτικό σε εξέλιξη παιχνίδι επικράτησε με 3-1 της Νίκης Αιγινίου κι έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο του στην Α1 Ανδρών. Το δεύτερο ματς του Ειδικού τουρνουά ανόδου στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας ήταν συγκλονιστικό στα τρία πρώτα σετ που ήταν κυριολεκτικά ακατάλληλα για καρδιακούς.

Στο 1ο και στο 2ο ο Εθνικός είχε σημαντικές διαφορές (16-12 στο 1ο, 21-17 στο 2ο) αλλά η μαχητική Νίκη Αιγινίου έβρισκε τον τρόπο για να επιστρέψει ισοφαρίζοντας σε 24-24 στο 1ο με τον Δεληπρίμη όμως με δύο άσους να δίνει το σετ στον Εθνικό, ενώ το 2ο το πήρε με 25-23!

Ανάλογο το σκηνικό και στο γ’ σετ με τη Νίκη όμως να είναι μπροστά με 21-24 και τον Δεληπρίμμη να παίρνει την αλλαγή και με δύο άσους να ισοφαρίζει 24-24 για να ακολουθήσει μια τρομερή εναλλαγή (2 χαμένα ματς μπολ ο Εθνικός) που τελείωσε με λάθη του Εθνικού και το σκορ στο 30-32.

Παρά την απώλεια του σετ όμως οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα μπήκαν αποφασισμένοι στο δ’ σετ, προηγήθηκαν γρήγορα με 5-1 και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα φτάνοντας στη νίκη.

Να σημειώσουμε ότι στο Χαλκιοπούλειο βρίσκεται και παρακολουθεί τους αγώνες του Ειδικού τουρνουά και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος.

Η γνώμη των δύο προπονητών

Σάκης Ψάρρας: «Τέλος καλό όλα καλά! Η πρεμιέρα όπως πάντα ήταν αγχωτική, αλλά κάναμε το πρώτο βήμα και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε μια πολύ αγωνιστική νίκη. Εμείς από την αρχή ξέραμε ότι έπρεπε να διαχειριστούμε τον τίτλο του φαβορί. Είμαστε καλά προετοιμασμένοι και προπονημένοι κι αυτό φάνηκε στο πόσο εύκολα κερδίσαμε το δ’ σετ, όμως έχουμε μπροστά μας άλλα δύο παιχνίδια για να πετύχουμε τον στόχο μας»

Θανάσης Στράντζαλης: «Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να ήταν 3-0 υπέρ μας ή 3-0 υπέρ του Εθνικού, αλλά στο τέλος κέρδισε η καλύτερη ομάδα. Στα κρίσιμα φάνηκε η εμπειρία και η πληρότητα του Εθνικού. Αύριο είναι ένας τελικός με την Παλλήνη κι όποιος κερδίσει νομίζω θα ακολουθήσει τον Εθνικό στην Α1».

Τα σετ: 26-24, 25-23, 30-32, 25-14

Εθνικός (Ψάρρας) Μαντέκας 19 (16/27 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 21% άριστες), Τουρνάκης 4 (4/11 επ.), Καρακίτσος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (8/14 επ.), Δεληπρίμης 20 (11/20 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Παπαδόπουλος 23 (19/37 επ., 4 μπλοκ), Βολουδάκης –λ (70% υπ. – 37% άριστες) / Δημητούλης, Πολυχρόνου, Σιώπης, Πέρεθ.

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Παπαλεξίου 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. -33% άριστες), Μαυροβουνιώτης 12 (10/38 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Δημητριάδης 1 (1/2 επ.), Γκορίδης 1 (1/3 επ.), Βουλκίδης 10 (7/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μήλης 20 (19/36 επ., 1 μπλοκ), Αντωνιάδης –λ (48% υπ. – 37% άριστες) / Κιοσσές, Μουράτης, Κόκκινος 6 (4/10 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 37% άριστες), Ιμβριώτης, Αντωνίου.